hakkımızda / about

“durum” sanatsal üretimlerini ve görüşlerini paylaşan, tartışan ve çoğaltmayı hedefleyen sanatçıların oluşturduğu bir sanat projesidir. Farklılıklarını ve bireyselliklerini koruyarak; beraber üretim ve sunumlar yapmaktadırlar. Bu bağlamda üzerinde fikir alışverişinde bulundukları metinler ve sergi mekanları onları aynı düzlemde buluşturur. Sevgi, dostluk ve içtenlik bir aradalıklarının temel özelliğini, sanat ise ana eksenlerini oluşturmaktadır. Sanatın içinde var olmanın ve üretmenin yollarını farklı mekanlarda aramakta; sınırların biraz da ötesine geçmeyi deneyimlemektedirler.

Günümüz koşullarında sanat dünyasına adım atmak ve sanatı yaşama dahil etmek, belirli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Sanatın içinde nefes almak, kendi kabuğunun dışından bakmak, tanımak, birlikte olmanın verdiği güvenle sanatsal üretime devam etmek grubun sürekliliğini desteklemekte ve bir kelimeden, bir andan, bir durumdan beslenen sanatçılar için uçsuz bucaksız bir menzil yaratmaya olanak tanımaktadır.

Deneyim ve paylaşım “durum”a dahil olan sanatçılar için ilerlemenin önünü açacak ortak yapı taşlarıdır. Herhangi bir tahakkümün zorlayıcılığı altına girmeden sanatı yaşama dahil etme ihtiyacının ortak paydaları olduğunu da göz ardı etmeden birlikte üretmeye ve üretimlerini görünür kılmaya devam edeceklerdir.

Ekim 2016’da düzenli olarak toplanmaya karar veren grup üyeleri, Haziran 2017’de ilk projelerini Yeldeğirmeni, Yeşilay Sokak, 17 Numara’da bir atölye sergisiyle gerçekleştirmişlerdir; Temmuz 2017’de, Sihirli Tohumlar’da yeni bir sanat-kamp projesi hayata geçirmişlerdir.

Durum Sanat Grubu
Seray Akkoyun
Tarık Ceddi
Murat Duraklı
Aylin Zeynep Ertem
Burak Eren Güler
Şafak Gürboğa
Aslı İrhan
Derya Kazan
Ayşe Tülay
Ersin Uysal
Ezgi Vural