Sihirli Tohumlar Sanat Kampı

Sihirli Tohumlar, Tekirdağ’a bağlı Saray’ın Küçükyoncalı köyüne üç kilometre mesafede, köyün yerlilerinin Karagöl diye adlandırdıkları bölgede, meşe ormanına cepheli, permakültür çiftliği olma yolunda ilerleyen bir arazidir. Başta ceviz olmak üzere genç meyve ağaçları, bostanı ve kümesi olan alanda açık mutfak, toprak fırın, duş ve kasetli tuvalet bulunmakta; karavan ve çadırda konaklanabilmektedir.

“durum” sanatçıları, Sihirli Tohumlar’da, geleneksel bir sanat etkinliğini hayata geçirecekleri, on beş günlük bir sanat-kamp deneyimi gerçekleştirmişlerdir. Sıkışık mekan anlayışının dışına çıkarak mevcut düzenden ve şehirden ayrılmak ve birlikte gündelik yaşamı deneyimlemek; grup üyelerinin sınırlarını duygusal, düşünsel ve fiziksel boyutta genişletmiştir. Sanat-kamp etkinliği, yaşamın sanata dahil olduğu sanatın da yaşama dair olduğu düşüncesiyle grubun yola koyulduğu, doğanın boşluklarını kendi boşluklarına iliştirdikleri, aynı mekanın farklı patikalarında ayrı ayrı düşünüp dolaştıkları, kimi zaman da durup soluklandıkları, doğanın verilerini kullanmaya çalışarak var olmanın farklı yollarını aradıkları bir zaman dilimine dönüşmüştür.

Öncesinde belirli bir alanda, belirli bir zamanda buluşmak haricinde hiç bir sınırın çizilmediği kamp etkinliğinde sanatsal açıdan kendiliğindenlik ön plandadır. Bu anlayışla sanatçılar her türlü malzeme ile çalışmakta, isterlerse mekanda kalıcı olan veya olmayan işler üretebilmektedirler. İçerik de bu açıdan kavramsal ve tematik farklılık sunmaktadır.